İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği "1. Çocuk Yazarlar İstanbul Temalı Hikâye Yarışması"nın ödülleri sahiplerini buldu.

Yarışmanın birincisi Çekmeköy Nükte Sözen Ortaokulu öğrencisi olduğu için, ödül töreni bu okulda yapıldı.

Törene Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer YILDIZ, İBB Kültür A.Ş.Genel Müdürü Nevzat KÜTÜK, Kültür A.Ş. Projeler Müdürü Fatih YAVAŞ, Kültür A.Ş. Mekânlar İşletme Müdürü Osman DEMİRTAŞ, Kültür A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Ufuk ZEREDEN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Dereceye Giren Öğrenciler

Yarışmada birinciliğe Çekmeköy Nükte Sözen Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Nazlı Yağmur PAŞMAKÇIOĞLU, ikinciliğe Sancaktepe Turgut Aydın Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Tuğba TOPÇU, üçüncülüğe Üsküdar Kısıklı Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Asena Başak TOPAL lâyık görüldü.

Beykoz Hacı Numan Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Buğra ALTUNIŞIK, Pendik Kılıçarslan Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Emine Beyza ŞANLI, Sarıyer Özel Darüşşafaka Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Melisa AKOĞLU, Avcılar Borusan Oto Zehra-Nurhan Kocabıyık ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Musab Kaan YAMAK, Başakşehir Özeş Çınar Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Amine IRMAK, aynı okuldan 8. Sınıf Öğrencisi Zeynep TEMİZEL, mansiyon ödülü aldılar.

Öğrencilere ödül olarak; birinci, ikinci ve üçüncüye birer adet iPad4 (32GB), birinciye ayrıca Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları kitaplarından oluşan bir kitap seti; mansiyon alan 7 öğrenciye de birer adet mini İpad hediye edildi.

Dereceye giren bütün öğrencilere başarı madalyası, okullarına da plaket takdim edildi. Programın sonunda, törene katılan bütün öğrencilere birer hediye paketi verildi.

"İçinden İstanbul geçen her şeyi markalaştırmak istiyoruz"

Çekmeköy Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, törende yaptığı konuşmada, gençlerin kültür ve sanat alanlarında teşvik edilmelerinin , şehir kültürü konusunda bilinçlendirilmelerinin önemine işaret ederek, Kültür A.Ş. ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hikaye yarışmasının bu konuda önemli bir faaliyet olduğunu ifade etti. Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, bir İstanbul beyefendisi olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Kadir TOPBA'a ve İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Çok değerli Nevzat KÜTÜK'e, Türk Kültürü ve Türk Sanat Müziği alanında bir yarışma düzenlenmesi düşüncesini takdirlerine sundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer YILDIZ da, öğrencilerle İstanbul'a dair 'farkındalık' oluşturmak için yaptıkları çalışmaları anlattı. Yıldız, bu konuda, müfredata eklenen "İstanbul dersi" ile "yazar-öğrenci buluşmaları" hakkında bilgi verdi.

İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat KÜTÜK ise, "İçinden İstanbul geçen her şeyi markalaştırmak" istediklerini ifade etti. Türkiye'de kitap okuma oranının diğer bazı ülkelere kıyasla çok düşük bir seviyede olduğuna işaret eden KÜTÜK, bu oranın yükseltilmesi için elbirliği ile çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Ödül töreninde, Üsküdar Üniversitesi Müzik Kulübü öğrencileri, öğrenciler için popüler şarkılardan oluşan bir konser verdi.