GELİN KAYNANA ELELE HAYDİ OKULA
Çekmeköy Halk Eğitimi Merkezi tarafından 2 ay önce başlatılan okuma-yazma seferberliği ilk meyvelerini vermeye başladı. Mehmet Akif İlkokulu' nda açılan 1. Kademe okuma yazma kursunda başarılı olan Endam AKAN isimli kursiyer ile gelinleri Songül AKAN ve Nurgül AKAN okur yazarlık belgelerini Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ' ın elinden aldı.

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, kursa katılan hanımların büyük bir azimle okuma-yazma öğrenmek istemelerinin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, bu isteğin sonucunun ne olursa olsun büyük bir erdem olduğunu söyledi. "Genelde toplumumuzda gelin kaynana çekişmesi ve rekabeti konuşulur. Erkekler de arada kalırlar. Ama burada memnuniyetle görüyorum kaynana gelinleri ile çekişmiyor, beraber hayırlı bir iş yapıyorlar. Kendilerini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Hem öğrenmenin yaşının olmadığını gösteriyorlar, hem de örnek bir tablo oluşturuyorlar. Ben inanıyorum ki okuma yazma öğrenen bu duyarlı kardeşlerimiz İlerideki aşamalarda Kur'an-ı Kerim ve Dini Bilgilerle birlikte sağlık bilgilerini de öğrenerek eğitim sürecini taçlandıracaklardır. Zaten projemizde amaç da "Sağlıklı bir şekilde hem dilimi, hem dinimi öğreniyorum" şeklinde özetlenmektedir. Endam AKAN hanımefendi başta olmak üzere gelinleri Songül AKAN ve Nurgül AKAN hanımefendilere, diğer kursiyerlerimize, öğretmenlerine ve Halk Eğitim Müdürümüz Fuat Bey' e ayrı ayrı teşekkür ediyorum." diye görüşlerini ifade eden Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ artık sloganlarının " Gelin Kaynana Elele Haydi Okula " olduğunu ifade etti.

2. Kademede öğrenimlerini devam ettirecek olan kursiyerler ve Çekmeköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Fuat ÇANKAYA Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ' a desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundular.

Okuma yazma seferberliği projesi 15 yaş üstü olan herkesi kapsamaktadır.Bu durumda olan Çekmeköylüleri kurslara tabi tutarak 1. Kademeyi başarıyla tamamlayan kursiyerlere okur-yazarlık belgesi, 2. Kademe kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere de ilköğretim 5. Sınıf diploması yerine geçecek belge verilecektir.

Okuma yazma belgesi alan yetişkinler açık ilköğretime devam hakkı kazanabilecek, sürücü belgesi almalarına imkan verecek ve bu belge ilkokul diploması yerine geçecektir. Kursları başarı ile bitirenler açık ilköğretim programlarına 6. Sınıftan itibaren katılıp devam edebileceklerdir.