Çekmeköy Nükte Sözen Ortaokulu'nun İspanya, Yunanistan ve İtalya ile beraber yürüttüğü 'Akdeniz Ülkeleri Mitolojileri ve Efsaneleri; Ortak Gelecek, Ortak Köken' konulu Comenius Projesi 2. İstanbul buluşması 1-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti.

2012-2014 yılları arasında devam edecek olan Nükte Sözen Ortaokulu'nun projesinde öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretler, kültürel alışveriş, iletişim teknolojilerinin kullanılmasında öğrenci ve öğretmenlerin yetenek ve becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler, öğrenci ve öğretmenlerin yabancı dillerini kullanmalarına ve geliştirmelerine imkân verecek çalışmalar yürütülen faaliyetlerden başlıcalarını oluşturdu.

Karşılıklı ziyaretler kapsamında birinci İstanbul buluşması, Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası'nı, 21 Mart Nevruz'u da içine alan 19-26 Mart tarihleri arasında gerçekleşti; İtalya, İspanya, Yunanistan'dan gelen misafirlerimizle yaptığımız organizasyonlarla burada bulundukları süre içerisinde tarihimize ve kültürümüze dair değerleri en iyi şekilde anlatmak, birkaç güne sığdırılması mümkün olmayan İstanbul'u kısa bir zaman diliminde en güzel şekilde tanıtmak, zengin kültürümüzden örnekler sunmak hedeflendi.

Projenin 1-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen ikinci İstanbul buluşması için yapılan organizasyonda misafirlerimiz için renkli bir program gerçekleştidi.

Sayın Cemal Hüsnü KANSIZ'ı da ziyaret eden misafirlerimiz hem proje sürecini değerlendirme imkânı buldu, hem de İstanbul ile ilgili izlenimlerini paylaştılar. Kaymakamımız kendisini makamında ziyaret eden öğretmenlere proje kapsamında ihtiyaçları dahilinde ne olursa olsun yanlarında olacağını, desteklerini esirgemeyeceğini söyledi.

Çekmeköy Nükte Sözen Ortaokulu' nun yaptığı çalışma ile öğretmen ve öğrencilerine farklı öğrenme ortamları sunmanın yanında Ülkemizin tanıtımına da önemli katkılar sağladı.