Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ölümünün 75. yıl dönümünde İlçemizde yapılan törenle anıldı.

Hükümet konağı bahçesinde düzenlenen törene Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, Daire Amirleri, öğrenciler ve İlçemiz halkı katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören saat 09:05'te 2 dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Siren sesleride saygı duruşuna eşlik etti. İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi ve daha sonra yarıya indirildi. Atatürk Anıtındaki törenin ardından Özel Sezin Okulun' da düzenlenen törene geçildi.

Burada konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı VERİM, 'Kahraman ulusumuzla birlikte baştan ve yepyeni bir devlet kurarak bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk; fikirleri, başarıları, eserleri ve de kılavuz edinmemiz için geride bıraktığı ilke, devrimleri ve bütünleştirici yapısı ile dünya liderleri arasındaki hak ettiği seçkin yerini almıştır. İlke ve devrimleriyle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, manevi huzurunda söz veriyor ve sizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz' dedi.

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ konuşmasında, 'Değerli Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Çalışma Arkadaşlarım, Siyasi Partilerimizin Değerli Başkan ve Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Yöneticileri, değerli öğrenciler saygı değer misafirler Ulu Önder Atatürk' ün aramızdan ayrılışının 75. Yıl dönümünün töreninde bu salonda bizlere bu ortamı hazırlayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibini başta olmak üzere, Özel Sezin Okulu sahibine, yöneticilerine gönülden teşekkür ediyorum. Gerçekten bizim için önemli olan fani şahısların ileriye dönük söyledikleri gibi fikirlerini anlayıp, onların yaptıklarına sahip çıkmamız gerekmektedir.


Türkiye Cumhuriyeti de bu yolda çok mesafe almıştır halen alıyor emin adımlarla geleceğe yürüyor, Mustafa kemal Atatürk ün bahsettiği çağdaş uygarlıklar düzeyine ulaşmak için çabalıyor. Gençlerimiz artık çok daha fazla çalışarak Atatürk ün fikirlerini anlamak için gayret gösteriyorlar. Bizlerde onların yolunu açıp memleketimizin geleceğine, özellikle yarınlarımıza sahip çıkacak gençlerimize ve çocuklarımıza bu güzellikleri oluşturacak ortamları hep birlikte gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Bu törenlerin onun duruşunun anlaşılmasına vesile olması temennisiyle katkısı olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yarışmalarda dereceye giren, girmeyen bütün öğrencilere teşekkür ediyorum.Kaymakamımız salonda bulunanlara Ulu Önder Atatürk' ün İngiliz Kralı 8.Edward ile bir hatırasını anlatı;'Değerli dostlar, aklıma gelen Ulu Önder Atatürk ile ilgili bir hatıra paylamak istiyorum. Cemal Granda' nın hatıralarında okumuştum. İngiliz kralı 8. Edward' ı Atatürk yemeğe davet ediyor.


Yemek yenirken hizmet eden uşaklardan biri heyecanlanıp yemeği kralın üzerine döküyor. Tabi normal şartlarda bir ülkenin uluslar arası ilişkisine baktığımızda çok ciddi bir sıkıntı ama Ulu Önder Atatürk zekasını orada da gösteriyor ve krala seslenerek 'Bu millete her şeyi öğrettim Ekselansları ama bir türlü uşaklığı öğretemedim' diyor. Atamızı ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz' dedi. Ardından Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere plaketlerini sundu.


Törende Özel Sezin Okulu öğrencilerinin sergilediği tiyatro büyük alkış aldı. Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk; Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü' nün düzenlemiş olduğu Atatürk konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Bu güzel programın ardından okulda ki Atatürk konulu sergi dolaşıldı.