Cumhuriyetimizin 90.yılı tüm yurtta olduğu gibi Çekmeköy' ümüzde de büyük bir coşku ile kutlandı. Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ 'ın makamında bayram heyacanı vardı. İlçe bayramlaşması ilk olarak Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ' ın makamında başladı. Bayram ziyaretine; Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ, İlçe Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ, İlçe Emniyet Müdürü Murat Oğuzhan KILIÇ, Yazı İşleri Müdürü Nuran GÜMÜŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı VERİM, Çekmeköy Belediye Başkan Yard. Ahmet EPLİ, Çekmeköy Belediye Başkan Yard. Şenol ÇETİN, Gazilerimiz, Daire Müdürleri, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel, CHP İlçe Örgütü Başkanı Murat CİRAV, MHP İlçe Başkanı Ethem KURNAZ ve Mahalle Muhtarlarımız katıldı.

Kaymakamlık Binasında gerçekleşen Bayram Tebriklerinin ardından Çekmeköy Kaymakamlığı'nın organize ettiği program Şahinbey Caddesi' nde gerçekleşti. Etkinliklerdeki coşku görülmeye değerdi. Programa; Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ, İlçe Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ, İlçe Emniyet Müdürü Murat Oğuzhan KILIÇ,Yazı İşleri Müdürü Nuran GÜMÜŞ,İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı VERİM, Çekmeköy Belediye Başkan Yard. Ahmet EPLİ, Çekmeköy Belediye Başkan Yard. Şenol ÇETİN, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel, CHP İlçe Örgütü Başkanı Murat CİRAV, MHP İlçe Başkanı Ethem KURNAZ, Mahalle Muhtarlarımız, Gazilerimiz, Şehit yakınlarımız ve çok sayıda Çekmeköy' lü katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardından Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ ve İlçe Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ' ın alanda bulunan değerli Çekmeköy' lülerin Cumhuriyet Bayramı' nı kutlamasıyla devam etti.


İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ' ın günün anlam ve önemini belirten konuşması; ' Değerli Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Çalışma Arkadaşlarım, Siyasi Partilerimizin Değerli Başkan ve Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Yöneticileri, Değerli Gazilerimiz, Aziz Şehitlerimizin Değerli Yakınları, Değerli Çekmeköy'lüler, Sayın Basın Mensupları, Kıymetli Misafirler;

Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90.Yıldönümü törenleri için biraraya geldik. Öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyor, Cumhuriyetimizin 90.Yılı törenlerinin Çekmeköy ilçemiz, Aziz İstanbul ve cennet vatanımız için hayırlı olmasını diliyorum.

Değerli Dostlar Cumhuriyet nimetinin önemini anlayabilmemiz için öncelikle buraya nasıl geldiğimizi kısaca bir hatırlamayı faydalı görüyorum. Çünkü değerli dostlar, Türkiye Cumhuriyeti rastlantılar sonucu, yada da galiplerin kendi çıkarlarını yürütmek için uygun görmesi ve lutfetmesi sonucu oluşan bir devlet değildir. Aziz milletimizin canı ve kanıyla, dişiyle tırnağıyla kurduğu bir devlettir.Biliyorsunuz 1.Dünya Savaşından yorgun ve yenik çıkan Osmanlı Devleti, 6 kıtada at koşturduğu, dünyaya adalet ve medeniyet dağıttığı günlerini geride bırakmış, parçalanma planlarının merkezine yerleştirilmiş bir 'hasta adam' haline getirtilmişti.

Çanakkale Zaferleri gibi birçok kahramanlık destanına rağmen savaş kaybedilmiş, Mondros Mütarekesi ile ağır şartları kabul etmek zorunda bırakılan Osmanlı Devletinin her karışı şehit kanı ile sulanmış toprakları düşman çizmeleri ile işgale maruz bırakılmıştı. Bir taraftan İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar, diğer taraftan Ruslar, Ermeniler Osmanlı topraklarını işgal etmiş, vatanı inim inim inletiyor, vatan toprakları adeta :"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini. Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini" dizelerini okuyordu. Evet, kötü gidişe "dur" diyenler bulundu. Sıkıntılı anlarda şahlanmasını bilen bu aziz millet yine toparlandı. Mazlumun ahı Arşa kadar gitti ve millet Mustafa Kemal Paşa önderliğinde kısa sürede yeniden şahlandı. 19 Mayıs 1919 da Samsun'dan başlayan şahlanış, Amasya Tamimi ile hazırlanan Erzurum ve Sivas Kongreleri, bunun somut sonucu olarak 23 Nisan 1920 de açılan TBMM ve oluşturulan Heyeti Vekile hem vatan topraklarından düşmanı temizleme harekatını, Kurtuluş Savaşını hem de Yeni Modern Türkiye Cumhuriyetini oluşturmanın çalışmalarını eş zamanlı yaptı. İnönü Savaşları, Sakarya Meydan Muharabesi ve Başkomutanlık Savaşlarından sonra düşman güzel ,İzmir'i yakarak kaçtı, denize döküldü. Sıra devletin adını koymaya gelmişti : 29 Ekim 1923 te kabul edilen bir kanunla devletin şekli Cumhuriyet olarak belirlendi ve Mustafa Kemal Paşa ilk Cumhurbaşkanı seçildi.

Peki aziz dostlar, değerli Çekmeköylüler, Cumhuriyet nedir? Cumhuriyet genel olarak halkın kendi kendini seçtiği temsilciler vasıtasıyla yönetmesi sistemidir. Cumhuriyet idaresinin taçlandırılmış şekli olan Demokratik Cumhuriyet Çoğunluk iradesinin azınlık iradesini de göz önünde tutarak iradeyi belirli kurallara göre yönlendirmesi sistemi dünyadaki mevcut sistemler içinde en mükemmel idari sistemdir. Başta Anayasa olmak üzere kanunlar ile bireylerin hak ve yükümlülükleri ve devlet ile ilişkileri düzenlenir. Sistemin yargı denetimi, yasama denetimi, idari denetim gibi çeşitli denetim şekilleri vardır. Anayasamıza göre Türkiye Cumhuriyeti insan haklarına dayalı, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. İşte dünyada birçok ülkede otokratik yönetimler ve iç savaşlar devam ederken Türkiye Cumhuriyeti ileri demokrasiyi başarabilen neredeyse tek islam devletidir.

Değerli Çekmeköylüler, 1830 lardan başlayan modernleşme çabaları Cumhuriyet ile hız kazanmış, üst üste yapılan devrimler ve demokratikleşme hamleleri ile Türkiye Cumhuriyeti, dostlarının gururu, düşmanlarının da korkulu rüyası olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti 76 milyonu bulan nüfusu; dış borçlardan kurtulmuş sürekli gelişen ekonomisi; kıtaları medeniyetleri birleştiren köprüleri, otoyolları, duble ve devlet yolları, metro de raylı sistemleri; uyduları, barajları, termik santralleri; hastahane ve okulları, her ili en az bir tanesi aydınlatan 150 den fazla üniversiteleri; Minareleri semaya el açan Selatin Camileri, ibadethaneleri; her köşede yüzlercesi mevcut olan kültür hazineleri; yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile her vatandaşımızın gurur duyabileceği binlerce zenginliğin sahibiyiz.

Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın katılımları ile açılacak olan asrın projesi Marmaray sadece güzel İstanbul'umuzun değil 76 milyonu aşan tüm Türkiye Cumhuriyenin de gururudur. Çok yakında hizmete girecek olan Tüp Geçit, 3.Boğaz Köprüsü, Bağlantı Yolları, Metro ve Raylı Sistem Projeleri, güzel Çekmeköy dahil sadece ilçeleri, yolları birleştirmeyecek aynı zamanda kalplerimizi de birleştirip, kardeşlik ve dostluk köprüsü olacaklardır. Çekmeköy ilçemiz de Dünyanın incisi İstanbul'un modern ve model bir kenti olarak, metro ve 3.Boğaz köprüsü bağlantıları ile gelecek yıllarda ruhları sıkılan İstanbul'luların ruhlarını dinlendirebilecekleri güzel bir cazibe merkezi olacaktır.

Değerli Çekmeköylüler, Gün kardeşliğimizi güçlendirme, birbirimizi kucaklama günüdür. Devlet millet kaynaşmasını, kucaklaşmasını gösterme günüdür. Gün bayram ile coşma günüdür.

Allah nice güzel bayramlara, mutluluk içinde kavuştursun. Birliğimizi kardeşliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.' şeklinde oldu.

İlçemizde bulunan eğitim kurumlarının öğrencileri tarafından yapılan Cumhuriyet Koşusu ile davam eden tören de okullara ait folklor ekipleri de gösterilerini yaptı. Program devamında Cumhuriyet Bayramı nedeni ile okullarımızda düzenlenen yarışmalarda, alanlarında başarı kazanan öğrenciler ödüllerini Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ' dan aldılar. Cumhuriyet Koşusunda dereceye giren öğrencilere ödüllerini İlçe Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ verdi. Halk Eğitim Kurslarında verilen Okuma Yazma Kursları'nı başarı ile tamamlayan bayanlar, başarı plaketlerini Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ' dan aldılar. Programa renk katan İBB Engeliler Masası'na (İSEM) ait Engelli Mehteran Takımı yaptığı şovlar ve çaldığı marşlar ile alanda bulunan halkımızdan büyük beğeni topladı.

Çekmeköy' e yeni atanan Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ' dan memnun kaldıklarını ifade eden alandaki Çekmeköy' lüler törenden çok memnun kaldıklarını, bu kutlamanın geçmişte kalan kutlamalara göre daha farklı ve iyi organize olduğunu, bayram coşkusunu hissettiklerini, sadece devlet görevlilerinin bayramı görüntüsünün giderilmesinden mutlu olduklarını, bu tablonun her bayram tekrarlanılması gerektiğini belirtti.

Program; okul öğrencileri, bando takımı, gaziler ve resmi kurumlara ait araçların yaptığı geçit töreni ile son bulmuş, her sene coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı bu senede ülkemize ve ilçemize sevinç kaynağı olup bizleri mutlu kılmıştır.