İlçemizde geleneksel olarak yapılan Çekmeköy Eğitim Günleri'nin bu sene dördüncüsü 03-04 Haziran 2014 tarihinde Alemdağ Emlak Konut Ortaokulu'nda gerçekleştirildi. 03 Haziran Salı günü saat 10.30'da Çekmeköy Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ tarafından açılışı yapılan Eğitim Günleri organizasyonuna 3000'e yakın öğrencimiz katıldı.

Çekmeköy Eğitim Günlerinde 37 okulumuz bir eğitim-öğretim yılı boyunca yaptıkları etkinlikleri, proje ve elde ettikleri başarılarını stantlarında sergiledi. Ayrıca bilimsel deneyler, atölye çalışmaları ve planetaryum (Gezegenevi) gibi etkinlik alanlarının da ziyaret edildiği Eğitim Günlerinin kapanış töreni 4 Haziran Çarşamba günü saat 10:30 da Taşdelen Turgut Özal Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Törende konuşma yapan Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, kötü hava şartlarına rağmen programa katılmayı ihmal etmeyen öğretmen öğrencilere, iyi organize olduklarını ifade ederek teşekkürlerini iletti.

21. yüzyılda hem maddi yönden hem manevi yönden hem bilim olarak hem kültür olarak yani kısacası çok yönlü bir şekilde yetişmek ve yetiştirmek istiyor isek bilimin yol gösterici, aydınlatıcı, teşvik edici önderliğine ihtiyacın olduğunu benimsenmesinin önemliliğini belirten Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, "Gençler biz bir padişahın gemileri karadan yürütüp, değişik toplar icat edip fethettiği bir ilde yaşıyoruz onun hocası Ak Şemsettin Hazretlerinin yazdığı kitap tıp literatüründe uzun yıllar okutulmuş ve hala da yararlanılıyor. Yani ecdadımız zaten ilmi ileri seviyelerde kullanmış keşif üstüne keşif yapmış. Onlar sadece bir yönden kendilerini geliştirmemişler çok yönden gelişmeye geliştirmeye çalışmışlar ama biz çalışmayı gayreti bıraktığımızda bu güzellikler bizden çıkmış başkalarının kitaplarına girmiş. bütün insanlığın malı olan bilim, kültür gibi önemli konular ben inanıyorum ki bizim gençlerimizin bu çabaları bu istekleri ile gelecekte ülkemizi, ulusumuzu daha iyi seviyelere yükseltecek ve kaybettiğimiz mesafeyi çok kısa bir sürede alacağız."dedi.

Salonda Çekmeköy'de bulunan Okulların tüm projelerini kısa film şeklinde gösterimi katılımcıları büyüledi. Minik bedenlerin büyük işler başardığı günde günümüz hayatında olmazsa olmazlarımızdan bir çok yeni icatları Çekmeköyümüzün gençlerinin yaptığını görmek herkesi gururlandırdı.

Program, başarılı olan okul, öğretmen ve öğrencilere plaket takdim edilmesinin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.