İstiklal Marşını güzel okuma ödül töreni 12 Mart 2013 Salı günü Çekmeköy Belediyesi Turgut Özal Kültür Merkezi'nde yapıldı. Programa Çekmeköy Kaymakamı Mehmet Arslan ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Çekmeköy Kaymakamlığı, Çekmeköy Belediyesi, Marmara Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve İSEM iş birliği ile düzenlenen yarışmaya 13 ilçeden bine yakın yarışmacı katıldı. Zihinsel engelliler, görme engelliler, ortopedik engelliler, işitme engelliler, otisitikler olmak üzere 6 kategoride yapılan yarışmada, finale 128 yarışmacı kaldı. Jest ve mimik, coşkulu okuma, ezberleme ve doğru sırada okuma gibi kriterlere göre yapılan değerlendirmede 46 yarışmacı ödüle layık görüldü. Dereceye girenlere tablet bilgisayar, fotoğraf makinesi, kol saati, harici bellek ve teşekkür belgesi verildi.

Engelli müzik grubu tarafından söylenen kahramanlık türküleri ile karşılanan misafirler, yine engellilerden oluşan tiyatro grubunun sergilediği tiyatro oyununu ayakta alkışladılar. Ödül almaya hak kazananların İstiklal Marşı performanslarını sergilediği anlarda salonda duygusal anlar yaşandı.