Çekmeköy Kaymakamlığı ve Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen "Şırnak' tan Çekmeköy'e ve Çanakkale'ye Kardeşlik Köprüsü" Projesi kapsamında, Uludere'den İstanbul'a gelen Uzungeçit Çok Programlı Lisesinin şehit vegazi çocuğuilebaşarılı öğrencilerden oluşan 23'ü kız 40 öğrenci programları dahilinde olan Çekmeköy Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (Çeksiad) düzenlediği davete katıldı.

Aynı saatlerde Çekmeköy Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'ın misafiri olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris GÜLLÜCE, Şırnak'tan Çekmeköy'e ve Çanakkale'ye Kardeşlik Köprüsü Projesi'ni bahseden Kaymakamımıza bu güzel çalışmayı hayata geçirdiği için teşekkür eden Bakan GÜLLÜCE, programının yoğun olmasına rağmen genç kardeşlerimizle bizzat hasbihal etmek isteyip Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ ile birlikte Çeksiad'a ziyaret düzenledi.

'GENÇLERDEN, BAKAN GÜLLÜCE VE KAYMAKAMAMIMIZA BÜYÜK İLGİ'

Gençlerin bulunduğu salonda giriş yapan, Çevre ve Şehicilik Bakanımız ile İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'ın sürpriz katılımı Şırnaklı kardeşlerimizi mutlu ettiği gözlemlenmiştir. İkilinin herkesle tek tek tokalaşıp masa masa gençlerle sohbet etmesi samimi bir arkadaş ortamı oluşturmuştur.

'ÖĞRENCİ İLE HEDİYELEŞTİ'

Kız öğrencilerin masasına oturan Bakan GÜLLÜCE, sohbet ettiği gençlerden lise 3. sınıf öğrencisi Ülkühan YILDIRIM hediyesini takdim etmesine karşılık cebinden çıkardığı kalemini genç kıza hediye eden Bakan GÜLLÜCE, kendisinin de 5 çocuğunun olduğunu bu ortamda ki kızların, erkeklerin kendi evlatlarından farkı olmadığını belirtti.

'DERSLERİNİZE ÇOK ÇALIŞIP BURAYA ÖĞRENCİ OLARAK GELMENİZİ ARZU EDİYORUZ'

Yemek ikramlarının ardından gecenin anlam ve önemini belirmek üzere İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, konuşma yapması için kürsüye davet edildi. Kaymakamımız konuşmasında: "Bu güzel öğrencilerimiz kendi evlerine döndüklerinde İstanbul'daki kardeşlerini yani bizleri ve harika İstanbulumuzu düşüneceklerini biliyorum. Öyleyse derslerinize çok çalışıp hepinizin buraya öğrenci olarak gelmenizi arzu ediyoruz arkadaşlar."dedi. Ayrıca, insanların dışarıdan gelen misafirlere karşı gösterdikleri saygı ve kardeşliğe değinen Kaymakamımız, 'Bizim insanımızda yurtdışından gelen insanlara karşı her zaman hoş görü ve saygı vardır. Ama kendi insanlarımıza karşı o saygı ve kardeşliği yapamıyoruz. Bizim de öncülüğünü üstlendiğimiz bu gibi etkinliklerin böyle eksiklikleri ortadan kaldıracağına inanıyorum.' dedi.

Kendisinin de uzun yıllar Diyarbakır Vali Yardımcılığı yaptığını belirten İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, doğu coğrafyasını çok iyi bildiğini söyleyerek böyle projelerin fırsat bulundukça tekrarlanacağını belirtti. İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, projenin gerçekleşmesinde büyük katkıda bulunan İlçe Jandarma Komutanımız Binbaşı Engin YILMAZ'a birlikte yine böyle projeleri yapma isteğini belirtip sözlerine son verirken, Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris GÜLLÜCE'nin kendisini kırmayıp yoğun programına bu güzel buluşmayı dahil ettiği için şahsına teşekkürlerini iletti.

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'ın konuşmasının ardından gençlere seslenen Bakan GÜLLÜCE, sohbeti esnasında birkaç yıl sonra meslek tercihlerini yapacak olan öğrencilerin ne olmak istediklerini sorusuna mühendis olmak isteyen 2 öğrenciye kendi mesleği olan inşaat mühendisliğini tavsiye etti.

'BAKAN GÜLLÜCE PROJEYE DUYDUĞU İLGİ NEDENİYLE PROGRAMINI ERTELEDİ'

Bakan GÜLLÜCE: " Arkadaşlar aslında benim programımda burada olmak yoktu ama böyle güzel bir buluşmaya şahit olmak için geldim. Bana sorarlarsa neredeydin diye Şırnak'lı kızlar oğlanlar bana engel oldu diyeceğim." dedi. Bakan GÜLLÜCE, gezi programı içerisinde Çanakkale'ye ziyaret edilmesi daha önceden bilgisi dahilinde olsaydı yanında, binlerce alıp dağıttığı Mehmet Niyazi ÖZDEMİR efendinin yazdığı "Çanakkale Mahşeri" isimli kitabı getireceğini belirtti. Bakana, Çeksiad üyeleri bu eseri bulup gençlere armağan etme sözü verdi. Çanakkale ruhuna değinen Bakan GÜLLÜCE: "Bu bahsettiğim eserde Mehmet Niyazi ÖZDEMİR Çanakkale'yi çok güzel anlatır, şuanda hocamız hasta Allah şifalar versin diyorum. Çeksiad üyesi işadamlarımıza teşekkür ederim siz gençlerimize bu kitapları alıp kardeşliği, Çanakkale ruhunu anlamalarını sağlıyorsunuz Allah sizlerden razı olsun. Çocuklar Çanakkale'ye gidince göreceksiniz. Orada böyle kucak kucağa, mavzer mavzere, karışmışız. Kimle karışmışız? Bingazili Hasan, Makedonyalı Mustafa, Erzincanlı Ömer, o zaman Osmanlı büyük dev bir devlet herkes var Çanakkale de gidince göreceksiniz. Kim bunlar? Hepsi bu vatan geçilme diyen, hepsi destansı mücadele de bulunmuş şehitler. Allah hepsinin makamını cennet eylesin. İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ' a ve Belediye Başkanımız Ahmet POYRAZ'a ben çok teşekkür ediyorum, tarih çok önemlidir gençler tarihimizi bilmemiz hele ki bizim Türkiyelilerin tarihlerini bilmeleri lazım. Bizim tarihimizde utanılacak sıkılacak bir husus yok aksine gurur duyulacak çok nokta var. Çevre konusunda, insan hakları konusunda bizim kimseden alınacak bir dersimiz yok" dedi.

'İLK ÖNCE KIZLARLA OTURMUŞTUK ŞİMDİ ERKEKLERLE OTURALIM'

Bakan GÜLLÜCE, konuşmasının ardından oturduğu masadaki kız öğrencilere sıra erkeklerde sonra bize kızmasınlar birazda erkeklerin masasında oturalım diyerek gençler arasında gösterdiği ilgiyi tüm salona eşit yaydı.

Buluşma, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Engin YILMAZ, Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürü Mahir YAVAŞ, Çekmeköy Sanayici ve İşadamları Derneği Üyeleri, çok değerli misafirlerimiz olan Uludere Uzungeçit Çok Programlı Liseli öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.