Çocukları bilgisayar esaretinden kurtarmak, sokak oyunlarına teşvik ederek bedensel gelişimlerinin sağlıklı ilerlemesini sağlamak amacıyla yapılan oyun eğitimleri, turnuvaya dönüştü. Çekmeköy Kaymakamlığı ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu iş birliğinde yapılan 'Çekmeköy Çocuk Oyunları Turnuvası'na yüzlerce öğrenci katıldı.

Çocukların hem fiziksel, hem zihinsel gelişimine katkı sağlayan oyunları yeniden canlandıran turnuvanın başlangıcını, mendil kapmaca oyununa katılan Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, İlçe Emniyet Müdürü Mahir YAVAŞ ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ yaptı.

Mendil Kapmaca, Sek Sek, Birdir Bir, Yağ Satarım Bal Satarım, Adım Atmaca, kategorilerinde yapılan müsabakaların finali, 22 Mayıs'ta yapıldı. Çocukları, beden ve ruh sağlığına zararlı boyutlara gelen bilgisayar esaretinden kurtarmayı ve toprakla buluşturmayı amaçlayan turnuvanın kazananı, çocukluğun kendisi oldu.

Turnuvayı ilgiyle takip eden Çekmeköy Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, konuyla ilgili şunları söyledi: 'Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimleriyle olduğu kadar sosyal yaşantılarıyla da yakından ilgileniyoruz. Spor ve sanat alanlarında sunduğumuz alternatiflerle, çocuklarımızı iyiye güzele yönlendirmeye çalışıyoruz. Doğal güzellikleriyle İstanbul'un gözbebeği olan ilçemizde çocuklarımız sokağa çıksın, doğal gelişim süreçlerine uygun olarak büyüsünler diye bir yandan spora ve oyuna teşvik ediyor, bir yandan da güvenle kullanabilecekleri yeşil alanlar üretiyoruz. Oyun çocuğun temel ihtiyacıdır. Bu ihtiyacın karşılanması da bizim asli görevlerimiz arasındadır.'

Çoğu öğrencinin ilk defa tanıştığı Mendil Kapmaca, Sek Sek, Birdir Bir, Yağ Satarım Bal Satarım, Adım Atmaca, gibi oyun kategorilerinde yapılan yarışlarda; çocuklar hem eğlendi, hem öğrendi. Kıran kırana geçen mücadelelerin ardından ilkokullarda Rahmi Mihriban Bedestenci İlkokulu, ortaokullarda Hatice Mehmet Ekşioğlu Ortaokulu birincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazansa da turnuvanın kazananı tüm çocuklar oldu.