Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Başöğretmen' unvanını almasının 85'inci yıl dönümü ve Öğretmenler Günü olarak kutlanmasının 32'inci yılına istinaden Çekmeköy Kaymakamlık Binası yanında bulunan Atatürk Anıtı önünde çelenk koyma töreni yapıldı. Tören, 24.11.2013 tarihinde saat 09.00' da Atatürk Anıtı' na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Siyasi Parti İlçe Başkanlıkları tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı' nın okunmasıyla son buldu.

24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle 25.11.2013 tarihinde Çekmeköy Belediyesi Turgut Özal Kültür Merkezi' nde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kutlama programı düzenlendi. Programa, ' Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet PORAZ, AK Parti İlçe Başkanı Şahmettin YÜKSEL, CHP İlçe Başkanı Murat CİRAV, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı VERİM, Daire Müdürleri, Mahalle muhtarları, eğitime gönül vermiş eğimciler ve değerli Çekmeköylüler katıldı.

Programda konuşma yapan Çekmeköy Belediye Başkanımız Ahmet POYRAZ; 'Öncelikle her birimizin yetiştirilip, ülkesine hizmet eden bireyler olmamızda yadsınamaz katkıları olan bütün öğretmenlerimizin bu mutlu gününü yürekten kutluyorum. Sevgi, şefkat ve fedakarlık mesleği olan öğretmenlik, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkması ve uluslararası camiada saygın bir ülke haline gelmesi için şüphesiz en önemli meslek gruplarının başında gelmektedir. Zira toplumda saygın meslekler edinmiş olan kişiler, esnaflar, doktorlar, hukukçular, sanatkarlar, hepsi kendini insan yetiştirmeye adamış bir öğretmenin eseridir.' dedi.

İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ; 'Dünyanın en kutsal mesleğinin saygıdeğer üyeleri; bu gün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Sizin Gününüz. Elbette ki, öğretmenlerimizin değerini ve önemini yalnızca bir günle sınırlamak, bir güne sığdırmak doğru değildir. Öğretmenler verdiği bilgiler ile insanı yaşama hazırlayan kişilerdir. Çağdaş, ilerici, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni ancak ve ancak öğretmenler yükseltecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere görevi başında şehit düşmüş, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor, hayatta olan tüm öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve başarılar dileyerek en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.' dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü konulu ilçe genelinde yapılan kompozisyon ve şiir yarışmasında ortaokul kategorisinde dereceye giren öğrencilere ödüllerini Garnizon Komutanı Hasan Kaymaz, lise kategorisinde dereceye girenlere ödüllerini Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz verdi.

Emekliye ayrılan öğretmenlere, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız tarafından hizmet şeref belgeleri ve plaketleri verilirken salonda duygusal anlar yaşandı.

İlçemizde stajyerliğini bitiren, Öğretmenlik Mesleğine yeni başlayan 80 Öğretmenin yemin etmesinin ardından program son buldu.