Çekmeköy Alemdağ Kışlası'nda Engelliler Haftası münasebetiyle düzenlenen engelli kardeşlerimizin 1 günlük askerlik görevlerinin mutluluğunu onlarla birlikte paylaşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU, Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ ile Büyük Şehir Belediye Başkan Vekili Prof. Dr. Erman TUNCER , kışlada düzenlenen programın ardından Çekmeköy Hükümet Konağı önünde Daire Müdürleri ve Muhtarlar tarafından tam kadro karşılandılar.

"Değerli çalışma arkadaşım Cemal Hüsnü KANSIZ'ı Diyarbakır'ın tanıtılması hususunda çabalarından dolayı kutluyorum"

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, Diyarbakır'da da Vali MUTLU ile birlikte çalıştıklarını ve ikisinin de çalışma anlayışının nereye gidersen git hizmet odaklı ol, en iyisi olmaya çalış olduğunu dile getirdi. Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ öncülüğünde Muhtarlar ve Siyasi Parti İlçe Başkanları ile Diyarbakır'a düzenlenen gezinin eğlenceli geçtiğinin haberlerini aldığını söyleyen Vali MUTLU, muhtarların geziyle ilgili düşüncelerini dinledi. Vali MUTLU, "Değerli çalışma arkadaşım Cemal Hüsnü KANSIZ'ın bu gibi kültür kardeşliğimizi ön plana çıkartan projeleri iyi yönettiğini biliyorum. Kendisinin Diyarbakır'ın tanıtılması hususunda gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ediyorum."dedi.

Çekmeköy'ün tarihi ilgisini çekti

Çekmeköy'ün tarihi ve isminin nereden geldiği soran Vali MUTLU'ya Merkez Mahallesi Muhtarı Ayşe GÜNEŞ, bu konu hakkındaki bilgilerini paylaştı. Ayşe GÜNEŞ, yıllar önce muhtarı olduğu Merkez Mahallesinde bulunan 8 kardeşin 7'sinin de eşkıyalar tarafından öldürüldüğü, son kardeşin eşkıya tetiği çekecekken "çekme" diye bağırması bütün köy tarafından duyulmuş ve köyün ismi o olaydan sonra "Çekmeköy" olarak adlandırıldığını söyledi. Vali MUTLU hikayenin çok acıklı olduğunu, Çekmeköy'ün isminin böyle bir olayla bağdaşmasının acı olduğunu söyledi.

Reşadiye Mahallesinin her sene düzenlenen Kiraz Festivali'nde toplanan meyveleri tadan Vali MULU, Mahalle Muhtarı Şaban SERT'e teşekkür edip, mahallede gerçekleşen tarımsal faaliyetler ve hayvancılıkla ilgili bilgiler aldı.

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'ın kendisinin yazdığı İstanbulumuzun ve Çekmeköyümüzün detaylı bilgilerinin yer aldığı "Dünyanın İncisi, Kültür Başkenti Aziz İstanbul'un Modern ve Model Yüzü Çekmeköy" adlı eseri Vali MUTLU'ya armağan etti. Misafirperverliğinden dolayı Kaymakamımıza teşekkür eden İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU, Kaymakamlık Şeref defterini imzaladı.

Daha sonra İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU ile Kaymakamız Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy'de ikamet eden ünlü ebru ve kat'ı sanatçısı Ahmet ÇOKTAN'ı ziyaret ettiler.