Minik Kaymakam'dan İlk Talimat, 'Çöplerin Ayrışması ve Geri Dönüşümünün Sağlanması için Projeler Geliştirelim'

İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu Ali KUŞÇU İlköğretim Okulu 4. Sınıf Öğrencisi Emine KELEŞ'e devretti. Minik Kaymakam makam odasında birim amirlerine yapılmasını istediği işlerin talimatını verdi.

Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'in açılışının 94. Yıldönümü dolayısıyla ziyaretine gelen Ali KUŞÇU İlköğretim Okulu 4. Sınıf Öğrencilerini makamında kabul etti. Öğrenciler Emine KELEŞ, Nisa Gökçe LİMAN, Yunus Emre CANPOLAT ve öğretmenleri Fadime GüLDER ile Ali KAYNAR'ı kapıda karşılayan İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, temsili olarak koltuğunu öğrencilerden Emine KELEŞ'e teslim etti. Kaymakamlık makamına hemen alışan KELEŞ, İlçe Emniyet Müdürü Mahir YAVAŞ ve Belediye Başkan Yardımcısı Şenol ÇETİN'e telefon açarak Çekmeköy'de gözlemlediği eksiklikleri iletti.

Minik Kaymakam Emine KELEŞ konuşmasında; "Sayın Kaymakamım bize bu fırsatı verdiğiniz için öğrenci arkadaşlarım, öğretmenlerim ve okul müdürüm adına sizlere teşekkür ediyorum. Tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun." dedi.

"BUGÜN BİZLER BU KOLTUKTA OTURUYORUZ İNŞALLAH YARIN SİZLER OTURACAKSINIZ"

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ konuşmasında öğrencilere devlet için kimsenin vazgeçilmez olmadığını, makamların, görevlerin geçici olduğunu vurguladı.

İlçe Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ konuşmasında; " Bende sizin bayramınızı kutluyor teşekkür ediyorum. Makam devredilmesi devletimizin çok güzel bir geleneği. Çünkü büyüklerimiz derler ki 'Mahkeme kadıya mülk değildir' dolayısıyla buradan hem makamların emaneten, geçici olduğunu hem de gelecekte sizlerin sizlerin sahip olacağı bu makamları şimdiden tanımanız, anlamanız için bir vesile olmuştur. Bugün bu koltukta bizler oturuyorsak yarın sizler oturacaksınız hayırlısıyla İnşallah. Bu değişim 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının hoşuma giden birçok yönünün sadece bir tanesi. Bundan 10-15 yıl önce kadınlar vali, kaymakam olamıyorlardı. Artık bu makamlar kadınlarımız için açık durumda hiçbir engel yok. Bizim geleneklerimizde olsun dinimizde olsun kadın, çocuk, hasta, hayvan ve yaşlı hakları var. Peygamber Efendimiz'in veda hutbesinde bunların hepsine karşılık işaretler vardır. İnsanlıkta bu noktaya 1400 sene sonra ancak ulaşıyor dolayısıyla bir bayramın bu bağlamda güzel bir şekilde kutlanıyor olması beni yürekten etkiliyor." dedi.

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, öğrencilerin rahat olmasını bu makamın şuanlık değil her zaman kendilerinin olmasını istiyorlarsa çok ders çalışmaları gerektiğini belirtti. Yetişkin olduklarında ne meslek yapmak istedikleri konusunda acele etmemeleri gerektiğini söyleyen Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, miniklerin öğrencilik yıllarını iyi değerlendirmesini öğütledi.

"BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI VE EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ARADI"

Öğrencilerle sürekli sohbet halinde olan Kaymakamımız Cemal Hüsnü KASIZ, okul çıkışlarında güvenlik eksikliğini belirten minik kaymakam Emine KELEŞ dilerse Emniyet Müdürü Mahir YAVAŞ'ı telefonla arayıp kendisinin bizzat bu sorunu iletebileceğini söyledi. Emniyet Müdürü Mahir YAVAŞ'la görüşen Minik Kaymakam okul çıkışlarında daha fazla güvenlik önlemi alınması talimatını verdi.

Minik Kaymakam 2. isteği olarak doğanın temiz kalması olduğunu dile getirdi ve çöplerin ayrışması ile geri dönüşümü projesinin hakkında bilgi almak için Çekmeköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Şenol ÇETİN ile görüştü.

Projelerin üstünde titizlikle çalışılacağının sözünü alan Minik Kaymakam ve arkadaşları Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'a, kaymakamlık mesleği ile ilgili merak ettiklerini sordu. Öğrencilerin soruları şöyle;

Bu işin zorlukları nedir?

Vali ve Kaymakam yani Mülki İdare Amirliği sadece bir bakanlığı değil bütün bakanlıkları, hükümeti temsil ediyor. Dolayısıyla halk devletten beklediği bütün güzellileri sizden bekliyor. Bazen imkanlarımız buna karşılık veremiyor. Vatandaşa bu beklentilerini devletten başkası gideremez bizimde bazen karşılık veremediğimiz zor durumlar oluyor, bütüm kurum ve kuruluşların gözetimi ve denetimi bize bağlı yani imkanlar var aslında ama beklentiler çok fazla biz elimizden geleni hatta kat kat fazlasını her daim yaptık yapacağız sorun çıkarma odaklı değil sorun çözme odaklı olan hizmet sevdalılarıyız.

Çekmeköy'ün daha temiz olması için ne yapılabilir?

Çekmeköy'ün daha temiz daha güzel olması için insanlarımızında biraz daha fazla duyarlı olması lazım. Dün bir okulumuzun fuarını ziyaret ettim bu fuardaki projelerin arasında bulunan bir proje çevre ile ilgiliydi. Proje çöp kutularının daha özellikli olmasını amaçlıyordu. Cam,plastik,kağıt ve evsel atık dediğimiz atıkların birbirinden ayrışmasını destekleyen bir projeydi. Bizlerde sizlerde elimizden geleni yaparsak Çekmeköyümüz daha da güzel olur. Öğrencilerimiz böyle projeler geliştirsinler lütfen arkadaşlarınızı teşvik edin belediyemiz ve kaymakamlığımızın desteklerini göreceklerine inanıyorum. Bu güzel düşünceleri yayarsak Çekmeköy'ün daha da yaşanası bir yer olacağına inanıyorum.

Kaymakam olmaktan mutlu musunuz?

Mutluyum çünkü insanların dualarını almak taleplerini karşılıyor olmak güzel birşey. Biz zaten çalışmalarımızı insanların dualarını almak için ve Allah rızası için yapıyoruz. Kanunların bize öngördüğü görevleri bu düşünce şekliyle gerçekleştirmeye çalışmam işimi sevmeme ve güzel sürdürmeme sebep oluyor.

Kaymakamlık mesleği ile ilgili sordukları sorulara cevaplarını alan Ali KUŞÇU İlkokulu 4. sınıf öğrencileri, Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ ve Daire personelleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.