Jandarma Teşkilatının 175'inci Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında içinde bulunduğumuz Engelliler Haftası münasebetiyle, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Alemdağ Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda engelli gençlere bir günlük temsili askerlik yaptırıldı.

Sabah erken saatlerde aileleriyle kışlaya gelen engelli yurttaşlar; kamuflajlarını giyerek asker oldular. Bir günlük eğitimden geçen engelli gençler akşam saatlerine doğru yemin edecekleri tören alanına geçtiler.

Yemin törenine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali ÖZKARA, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erman TUNCER, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mehmet ARTAR, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Latif COŞAR ile engelli Mehmetçiklerimiz ve aileleri katıldı.

İl Jandarma Komutanı Kur.Alb. ARTAR törende, temsili askerlik görevlerini yerine getirmek üzere kışlaya gelen engelli vatandaşlarımızı onurlu birer kahraman olarak niteleyerek "Bugün burada yemin eden askerlerin görev verilmeleri halinde canlarını vatan ve vazife uğruna seve seve feda edeceklerine yürekten inanıyorum." dedi.

Temsili askerler adına konuşan Jandarma Er Abdullah KÖKSAL ise bir hayallerini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Bugün bizlerin ömründe ayrı bir sayfa açıldı. Bizler bugün kahraman ordumuza katılmanın haklı gururunu yaşadık. Bugün her zamankinden daha güçlüyüz." dedi. Engelli insanların toplumdan izole edilmemesini isteyen Er KÖKSAL, "Bizler engelli olarak toplumun bir kenarına itilmek istemiyoruz. Bizler engelimizle topluma faydalı olabileceğimize inanıyoruz." dedi.

Daha sonra Mehmetçikler, hep birlikte yemin ederek kahraman Türk Ordusu'nun birer askeri olarak terhis oldular. Kışlaya ilk gelen on askerin terhis belgelerini Vali Mutlu, Tümgeneral ÖZKARA ve Başkan Vekili TUNCER verdi.