Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, Öğretmen Melehat Hüdai Gürbüz İlkokulu'nun "Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi" bünyesinde 5 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirdiği "Çocuk Gözüyle; Çevremdeki Sorunları Keşfediyorum" adlı fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Serginin amacı gençlerimizce, demokratik katılımın ve demokratik yaşamın önemini çekmek.

Açılışta, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları gibi önemli bir konuda proje yürüten Öğretmen Melahat Hüdai Gürbüz İlkokulu yönetici ve öğretmenlerini yürekten kutladığını belirten Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, bu konunun toplumumuz için çok önemli olduğunu ve aslında tarihimize baktığımızda demokratik ve insan haklarına saygılı bir kültür olduğunu ifade etti.

"İnsan hakları kavramı bizim kültürümüzde çok eski zamanlardan beri var"

Bu özelliklerin, güzelliklerin bize ecdadımızdan geldiğini ekleyen Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, son yıllarda demokrasi ve insan hakları kavramlarının sanki Avrupa'dan bize dayatılan kavramlar gibi algılanmakta olduğunun gösterilmeye çalışıldığının, halbuki bizim kültürümüzde çok eski zamanlarda bu kavramların temellendiğini dile getirmesiyle salonda bulunan katılımcılardan alkış aldı.

Toplumlarda demokrasinin işlenmesi için üç önemli kurum bulunmakta. Bunlar devlet, okul, ve aile'dir. Bu kurumlara demokrasiyi yerleştirmek çok önemlidir. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığında Demokratik Okul Kültürü oluşturulma çalışmalarına başlandı.

Bu Projeye Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülmekte. Türkiye'de uygulamaya katılan 10 okul bulunmakta. Çekmeköy Öğretmen Melehat Hüdai Gürbüz İlkokulu'da 2010 yılından beri bu çalışmanın uygulama okulu olarak yer almakta.

Miniklerin gözüyle resmedilen sorunların tartışıldığı açılış, okulun projeleri hakkında kısa konferans, ve Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'ın sınıfları gezip öğrencilerle sohbetinin ardından okul bahçesinde çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.