Çekmeköy Kaymakamlığı ve Uludere Kaymakamlığı tarafından düzenlenen, Çekmeköy Belediyesi tarafından desteklenen "Şırnak'tan Çekmeköy'e ve Çanakkale'ye Kardeşlik Köprüsü" Projesi kapsamında, İstanbul'a gelen Uludere Uzungeçit Çok Programlı Lise öğrencileri Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ'ı makamında ziyaret etti.

İstanbul'a ilk geldikleri gün istirahat eden öğrenciler, dolu dolu 1 hafta gezebilmeleri için bu kısa süre içerisinde çok renkli olan ve birçok İstanbullunun ziyaret edemediği tarihi ve kültürel yerlere gidebilmeleri için programı en ince ayrıntısına kadar hesaplayan Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ ile İlçe Jandarma Komutanımız Binbaşı Engin YILMAZ'a teşekkürlerini sundular. Ayrıca projeyi destekleyen Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ ve diğer proje ortaklarına şükranlarımızı sunuyoruz dediler.

"İlk kez uçakla seyahat ettim"

Lise 3. sınıf öğrencisi Ülkühan YILDIRIM, geziye katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlk kez uçağa bindiğini aktaran YILDIRIRM, "Öğretmenlerimize ve projeyi hayata geçiren yetkililere çok teşekkür ederim. Onlar sayesinde ilk kez doğduğum ilçeden dışarı çıktım. İstanbul'u çok beğendim. İnşallah üniversiteyi de burada okurum" ifadelerini kullandı.

Projenin koordinatörlüğünü yürüten öğretmen Umut İPEKÇİ, lisede eğitim gören şehit vegazi çocuğuilebaşarılı öğrencilerden oluşan 23'ü kız 40 öğrencinin, proje kapsamında İstanbul'u gezme şansı yakaladığını belirtti.

İpekçi, projede emeği geçen Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Engin YILMAZ'ateşekkür ederek, "Projesayesinde hem öğrencilerimiz hem de biz İstanbul'u gezme ve tanıma şansı yakaladık. Öğrencilerimizin çoğu hayatlarında ilk kez Uludere dışına çıkıyor. Bu gezi onlar için çok önemli. Umarım orada kalan arkadaşlarımız da önümüzdeki günlerde buraları gezme şansı yakalar. Bu tarz projelerin desteklenmesi biz eğitimciler için de son derece önemli" diye konuştu.

"Keşke Uludere'de ki arkadaşlarımız da buraları görebilselerdi"

Lise son sınıf öğrencisi Mecit Yıldırım'da İstanbul'un çok özel ve büyülü bir şehir olduğunu belirterek, "İyi ki buraları görme şansı yakaladım. Her yer inanılmaz güzel. Ailelerimize buralarla ilgili fotoğraf gönderiyor, buraların ne kadar çok güzel olduğunu anlatıyoruz. Orada kalan arkadaşlarımadına çok üzgünüm. Keşke Uludere'de ki arkadaşlarımız da buraları görebilselerdi" diye konuştu.

"Annemin ve ablamın kaderini paylaşmamak için okumalıyım"

Yine lise son sınıf öğrencilerinden Hülya AYDEMİR, İstanbul'daki güzel okulları görüp, okuma isteklerinin daha da fazla arttığına dikkat çekerek: "Annemin ve ablamın kaderini paylaşmamak için okumalıyım, bende bu yarışta olmalıyım" diyerek salonda bulunan yaşıtlarından alkış aldı.

Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ, sözlerine başlarken genç misafirlere hoş geldiklerini sefalar getirdiklerini belirterek; 'İstanbul'u gezdiğinizde ve tarihi mekanlarını gördüğünüzde buralara hayran kalacağınıza inanıyoruz. Bütün insanlar birbirini anlamalı, tanımalı ve hoş görmeli eğer bunu yaparlarsa kardeşlikle ve güzelliklerle yaşayacağına inanıyoruz. Sizleri Çekmeköyümüzde ağırlamaktan mutluyuz. Güzel İstanbulumuzu sizlere en güzel şekilde tanıtabilirsek ve sizlerde bu güzellikleri Uluderemizde, Şırnağımızda anlatırsanız o zaman bir çok engelin ortadan kalkacağına inanıyoruz.' dedi. Gezinin her yıl tekrarlanmasını ümit eden Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ,öğrencilerin bu şekilde daha iyi gelişim göstereceğineinandığını kaydetti.

"Gezi programında yok yok"

Öğrenciler, gezi kapsamında Panorama 1453 Müzesi, Miniatürk, Eyüp Sultan, Koç Müzesi, Taksim İstiklal Caddesi, İstanbul Efendisi isimli Tiyatro, Kız Kulesi-Marmaray, Taksim Meydanı, Özyeğin Üniversitesi, Harbiye Orduevi, Beylerbeyi Sarayı, Kuleli AS. Lisesi Hz. Yuşa Ziyareti, Çekmeköy Sanayici ve İş Adamları Derneği, sinema Çanakkale 1915, Ayasofya Top Kapı, Ayasofya Camii, Kapalı Çarsı, Orhan HAKALMAZ konseri, Deniz Müzesi, Dolma Bahçe Sarayı, Harbiye Müzesi, Emirgan Korusu, Deniz Müzesi gibi yerleri gezdikten sonra Çanakkale'ye gidecek.