Üsküdar ile Sancaktepe arasını 24 dakikaya indirmesi hedeflenen 16 istasyonlu 20 km uzunluğundaki metro inşaatının temeli 07.06.2012 tarihinde atıldı.
Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Tanrıverdi ve Ekrem Erdem, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İlçemiz Kaymakamı ile hattın geçeceği bölge Kaymakamları, Belediye Başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 'Gelecek kuşaklar bu metro hatlarını kullanırken belki bizi hatırlamayacaklar ama biz insanlık adına verdiğimiz bu hizmetlerden dolayı gurur duyuyoruz. Dünyanın bütün gelişmelerine tanıklık ederek, oradaki gelişmeleri ülkemize taşıyalım istedik. Bugün bütün dünyanın gıpta ile baktığı İstanbul'u ortaya çıkardık' dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuşmasında, "Dünya'nın göz bebeği, incisi, güzel İstanbul'umuzda 2023 yılında ki Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılı vizyonumuzu cesaretlendiren ve güçlendiren peş peşe büyük hizmetlerin sırasıyla yapıldığı ve açıldığı bu günlerde yeni bir projenin daha temelini atmanın gururunu yaşıyoruz.
İstanbul, sanayisiyle, ticaret hacmiyle, kültürüyle, turizmiyle, eğitimiyle ve ulaştırmasıyla bizi gururlandıran özel bir şehrimiz. Her gün 500 yeni aracın trafiğe çıktığı 14 Milyonluk nüfusa sahip bu şehirde yatırımların yarısının ulaşım sektörüne yapıldığını biliyoruz bütün bu yatırımlar bu şehirde zamanı daha iyi ve verimli kullanmak ve şehrin ulaşım altyapısını mükemmelleştirmek için sunuluyor.
İstanbul'a ve Ülkemize hizmetleri nedeniyle İstanbullular adına ve şahsım adına Sayın Başbakanımıza hürmetlerimi sunuyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Son olarak törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'un geçmişte yaşadığı sorunları anlattı. Ümraniye'nin çamurunu hatırladığını ifade eden Bakan Yıldırım, 'Buranın suyunu, kanalizasyonunu düşünürken şimdi tamamen yerin altından geçen metrolar yapılıyor. Hayaldi gerçek oldu. Ana muhalefet partisi lideri 'İstanbul için düşüncelerimiz var' diyor. İstanbul için proje lazım. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı projelerini birer birer gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yılın sonunda Marmaray'ın devreye girmesiyle, Kartal-Kadıköy'ün devreye çıkmasıyla metroda 180 kilometre mesafe aşılacak. İstanbul'da 250 kilometre metro yapılacak deseydiniz 'Siz kafayı mı yediniz?' diye söylerlerdi. Bu ülkede dağ gibi sorunları dağ gibi çözümlere çeviren bir iktidar var' şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, Vali Mutlu ve beraberindekiler metro inşaatının temel atma törenini gerçekleştirdi.