İstanbul Kalkınma Ajansı ile Çekmeköy Kaymakamlığı arasında imzaları atılan proje 'Sosyal Dışlanmışlık Yaşayan Okul Çağındaki Özel Öğretim Öğrencilerine Destek Projesi' olarak hayata geçirildi. Kısaca 'Duyu Bütünleme Odası' ve 'Hayal Odası' olarak da adlandırılan projenin tanıtım programı Taşdelen Turgut Özal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Tanıtım programı, Çekmeköy Kaymakamı Mehmet Arslan, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdülmecit Karataş'ın dakatılımıyla gerçekleştirildi.
Programın sonunda 'Sosyal Dışlanmışlık Yaşayan Okul Çağındaki Özel Öğretim Öğrencilerine Destek Projesi'ne katılarak eğitim alan ve sertifika almaya hak kazanan engelli yakınlarına sertifikaları, protokol tarafından takdim edildi.
Turgut Özal Kültür Merkezi'ndeki programın ardından 'Hayal Odası' projesinin hayata geçirildiği Çekmeköy İlköğretim Okulu'na geçen protokol ve konuklar, Hayal Odası projesinin odalarını hep birlikte gezdiler, yetkililerden bilgi aldılar.
Çekmeköy Belediyesi'nin özel önem ve destek verdiği projede 4 temel faaliyet yürütüldü. Bunlardan ilki özel eğitim sınıflarının bilişim altyapılarının kurulması, özel eğitim materyallerinin temin edilmesi ve Türkiye'de yaygın olmayan ancak batıda çok kullanılan Snoezelen Yaklaşımına Uygun Duyu Bütünleme Odalarının kurulması oldu. Duyu bütünleme odaları (magic room) Türkiye'de 3 özel kurumda bulunmaktayken, proje kapsamında Çekmeköy'de 9 adet duyu bütünleme odası kuruldu.
Projenin ikinci temel faaliyet aşamasında, özel eğitim hizmetlerini sunan tüm insan kaynaklarının daha nitelikli ve daha duyarlı hizmet sunmalarını sağlayacak olan eğitim seminerleri yer aldı. Proje kapsamında, 15 eğitim semineri düzenlendi.
Projenin üçüncü temel faaliyetinde, özel eğitim öğrencilerine yönelik olarak aile destek eğitim programlarının düzenlenmeye başlandı. Bu faaliyetler, OÇEM ve ağır mental öğrencilerine grup çalışması şeklinde, özel eğitim ve kaynaştırma öğrencilerine ise seminer şeklinde sunuluyor.
Projenin dördüncü temel faaliyeti ise, özel eğitim öğrencilerine yönelik olarak beceri geliştirme ve meslek edindirmeye yönelik olarak Meslek Edindirme İş Atölyeleri kurulması olacak. Bu faaliyet kapsamında 20 öğrenci kapasiteli 1 resim ve 1 ahşap atölyesi hizmet verecek.